Úkol 2 (49. ročník)

  • Téma: Zadržování a splachování vody
  • Doporučené období: listopad - prosinec
  • Stáhnout úkol v PDF

Suchá půda, mokrá půda, která vsákne vody víc? Kde se bude držet více vody – v lese nebo na louce? Zkuste to zjistit pomocí modelu s drnem a umělou závlahou.

Bude s vám hodit: zápisník, tužka, fotoaparát nebo mobilní telefon, rýč, 2x kbelík (min. objem = 3 litry), cedník (takový, aby se tam vešel drn o velikosti 10×10 cm), odměrka, konev s kropící násadou o obejmu 2 litry, 2 litry vody, metr/pravítko

Povinná část:

  1. Pro splnění druhého dobrovolného úkolu se budete muset vydat do lesa a na louku. Vezměte si s sebou fotoaparát/mobilní telefon, zápisník, tužku, rýč a kbelík.
  2. Do zápisníku zapište jaké bylo počasí za poslední týden na vámi vybraném místě (tedy na místě, kam pro drn půjdete), kdy naposledy pršelo a jak dlouho to bylo nebo zdali poslední týden vůbec nepršelo. Jaké byly teploty za poslední týden – denní minimum a maximum. Foukal vítr nebo bylo bezvětří?
  3. Les i louku vyfoťte a prozkoumejte terén. Budete drn kopat v kopci či na rovině? Jaká roste na vámi vybraném místě vegetace? Má váš drn trávu vysokou, nízkou nebo dokonce žádnou? Vaše poznatky si řádně zaznamenejte.
  4. Vykopněte drn o velikosti 10 cm x 10 cm a výšce 15 cm. Z čeho se skládal? Spatřili jste nějaké živočichy v půdě, když jste drn kopali? Byl drn suchý nebo nasáklý vodou? Popište vlastnosti drnu alespoň v 5 bodech.
  5. V čem se liší drn z lesa oproti drnu z louky?
  6. V učebně/klubovně umístěte cedník na kbelík a do cedníku uložte první drn. Připravte si stopky a konvici s kropící násadou a naplňte ji dvěma litry vody. Pomalu začnete drn pozvolna polívat tak, abyste simulovali déšť v přírodě. Od počátku polívání drnu si stopujte čas, stopování ukončete v momentě, kdy z drnu již nebude kapat voda do kbelíku.
  7. Cedník s drnem přendejte na druhý kbelík a do něj vymačkejte vodu, kterou v sobě zadržel. Pomocí odměrky odměřte, kolik vody mech zadržoval a kolik jí propustil. Vše si nezapomeňte poznamenat! Jak vypadala voda, kterou drn propustil? Jak byla zbarvená? Byla čirá či kalná?
  8. To samé zopakujte s druhým drnem.
  9. Který drn lépe zadržoval vodu? Dokážete vymyslet, proč tomu tak bylo?

 

Tipy na další řešení:

  • Vyždímaný drn můžete nechat vyschnout do podoby, kdy se bude úplně rozpadat. Kolik vody v sobě ještě zadržel i přestože jste se ho snažili vyždímat?

Může se vám hodit: