Úkol 3 (49. ročník)

  • Téma: Přikrmování divokých kachen v zimě
  • Doporučené období: leden - únor
  • Stáhnout úkol v PDF

Takovým zaběhlým zvykem je přikrmování kachnám starým pečivem, avšak Ti, co takto kachny přikrmují si neuvědomují, že jim tim ubližují. V tomto dobrovolném úkolu se na přikrmování jít tak trochu jinak. Jak? Pomocí různých běžně dostupných alternativ, o kterých se dozvíte při plnění tohoto dobrovolného úkolu, který je již třetím úkolem v pořadí.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci jsme tento úkol připravili tak, aby se členové družstva nesetkávali. Proto se každý soutěžící vydá tento úkol plnit sám (s doprovodem zákonného zástupce či osobou pověřenou – teta, babička, sestra, bratr, sestřenice atd.). K propojení se se spolusoutěžícími z vašeho družstva upřednostněte online platformu.

Co se vám bude hodit: zápisník, tužka, fotoaparát, mrkev (300 g), hlávkový salát (100 g), okurka (300 g), brambory (300 g), hrách (300 g),  nedrcené ovesné vločky (300 g)

Povinná část:

  1. Ve skupině se dohodněte, kdo si připraví jaký druh potravy z výše uvedeného seznamu. Mrkev musí být nastrouhaná, hlávkový salát natrhaný (nesmí to být salát ledový), okurku nakrájejte přibližně na 5 cm tlusté kousky, brambory uvařte v neosolené vodě, ovesné vločky musí být nedrcené.
  2. Vydej se k nejbližší vodní ploše (rybník, jezero, potok, řeka atd.), na které víš, že se vyskytují kachny divoké. Pokuste se každý vybrat nějakou jinou lokaci,a by odpovědi byly více rozmanité. Nezapomeň s sebou vzít potravinu, na které jsi se dohodl s ostatními soutěžícími ve tvém družstvu, fotoaparát, zápisník a tužku!
  3. Jakmile dorazíš k tebou vybrané vodní ploše, pozorně si zapiš vše, co okolo sebe vidíš. Jakou vodní plochu si zvolil/a? Rybník, potok, řeku, jezero nebo nějakou jinou? Kde se vodní plocha nachází? Je ve městě, v jeho těsné blízkosti nebo je městu vzdálená? Co za zvířata jsi tam viděl/a? Urči je do druhu, klidně s pomocí atlasu! Nezapomeň pořídit fotky tebou vybraného místa, přítomných zvířat a všeho, co bys nám rád ukázal/a.
  4. Začni krmit kachny potravinou, kterou jsi si měl/a připravit a donést ji k tebou vybrané vodní ploše.
  5. Kolik kachen v době krmení tam bylo? Jedly všechny kachny nebo jen některé nebo dokonce žádná? Pokud nejedly, nevadí, mohou být rozmlsané nebo přejedené z předchozího, pravděpodobně pečivového, přikrmování. I tak je tento tvůj závěr velice důležitý k tomu, abyste jako družstvo vymysleli společný závěr tohoto úkolu.
  6. Jaké potraviny kachny uvítaly? Kterých se naopak vůbec nedotkly? Byl rozdílný apetit u kachen, které se vyskytovaly v blízkosti zástavby a u kachen, které se nacházely na vodní ploše, která byla od civilizace a zástavby vzdálenější? proč tomu tak bylo?Účastnila se přikrmování i jiná zvířata? Jaká? 

Tipy na další řešení:

  • Proč je lepší kachnám přikrmovat těmito alternativami než pečivem? Přemýšlejte nad tím a vaše nápady si poznamenejte. Zkuste společnými silami vymyslet závěr.
  • Jaké další potraviny byste na přikrmování mohli vybrat?

Mohlo by vás zajímat: