Úkol 4 (48. ročník)

  • Téma: Přírodní rostlinná barviva
  • Doporučené období: březen - duben

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak získávali naši předkové tak krásné barvy na své oděvy? Pojďme si zkusit nabarvit látky pomocí přírodních materiálů.

Budete se Vám hodit:

vařič/sporák, nůžky/nůž, prkénko (na kterém budete krájet natrhané rostliny), váhu (na zvážení rostlin), vařečka na míchání, proužky bílé bavlněné látky  o rozměru 4 x 6 cm (předem vyprané a usušené, aby byly zbaveny mastnosti a nečistot), nádoba na barvení (hrnec alespoň o objemu 5 l, na každý druh rostliny bude potřeba jedna nádoba), odměrku, ocet, polévkovou lžíci, fotoaparát nebo chytrý mobilní telefon, zápisník, tužka, botanický atlas, rukavice

Povinná část:

  1. Vydejte se ven do zahrady, na louku či do parku a nasbírejte dvě z těchto rostlin: listy smetánky lékařské, listy břečťanu popínavého, nať zeměžluče okolíkaté, vrcholky lodyhy bažanky vytrvalé, listy břízy bělokoré, listy kopřivy dvoudomé, jarní jehličí smrku ztepilého, nať brusnice borůvky. Tyto rostliny budete využívat na barvení. Bude jich potřeba větší množství, měly by totiž vážit alespoň 1x více než materiál, který jste se rozhodli obarvit (na 50 g látky bude potřeba alespoň 100 g rostlin). Dbejte na to, abyste neotrhali rostliny chráněné.
  2. V klubovně / ve třídě určete rostliny do druhu, abyste se ujistili, že jste natrhali ty správné . Zvažte si jejich množství a vše si pořádně zapište. Tipujte, jakou barvou vám nasbírané rostliny obarví bílou látku. Vaše tipy si poznamenejte a na konci je porovnejte s výsledkem.
  3. Vybranou rostlinu pečlivě otrhejte a posléze nasekejte pomocí nože na drobné kousky.
  4. Připravte si hrnec, ve které budete proužky látky barvit a nalijte do něj vodu v poměru 100 g  vybrané rostliny na 4 l vody. Rostliny nasekané nadrobno vložte do nádoby s vodou, přiveďte roztok k varu a nechte ho převařit cca 30 minut.
  5. Po převaření roztok sceďte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu, do připraveného roztoku přilijte ocet (na litry vody přijde 1 lžíce octa), následně do něj vložte proužky látky tak, aby byly řádně ponořené v roztoku, ale nezapomeňte, že proužky musí být předem vyprané a usušené. Látku v barvícím roztoku za stálého míchání přivedeme k varu a povaříme opět cca 30 minut. Po povaření necháme roztok vychladnout a po vychladnutí vyjmeme proužky látky a propereme je ve vlažné vodě. Nezapomeňte si vše pečlivě zapisovat a fotit.
  6. Jakou barvou se látka obarvila při použití vašich rostlin? Byly vaše tipy správné či jste se mýlili?

 

Tipy na další řešení:

  • Barvení můžete vyzkoušet i technikou barvení za studna. Tentokrát roztok nebude vařit, ale rostliny necháte 24 hodin louhovat. Proužky látky také zůstávají v lázni déle, zkuste jeden barvit 1 hodinu, jiný 3 hodiny a další 24 hodin. Pozorujte změny v odstínech, našli jste nějaké? Můžete vyzkoušet barvit i pomocí jiných přírodních materiálů – zkuste například cibuli, zelí, špenát, slupky avokáda apod. Nezapomeňte si opět tipovat, jakou barvou vám zvolený materiál látku obarví.
  • Kromě látek můžete také zkusit obarvit vajíčka, příze.. a cokoliv dalšího vás ještě napadne.
  • Z obarvených proužků látek můžete sestavit vzorník přírodních barviv

Mohlo by vás zajímat: